Autorské čtení básní Vladimíra Suchana


Termín: 24. 10. 2017
Čas: 17:00 - 18:30

Autorské čtení básní ostrovského rodáka Vladimíra Suchana

Vladimír Suchan (* 1961)

Euthyfrón, který se vrátil zpět k Sokratovi pro doškolení v zbožnosti a pietě.
Rodák z Ostrova nad Ohří. Původně čs. diplomat (1985–1994).
Profesor politologie a politické filosofie. Titul Ph.D. obdržel na Carletonské universitě v kanadské Ottawě (1999). Absolvent Moskevského státního institutu mezinárodních vztahů – se zaměřením na Jugoslávii (1985). Od roku 1997 žije s manželkou Simonou a syny Tomislavem a Andrejem ve Spojených státech. Vydal tyto básnické sbírky: Krajinomalebná haiku (Oftis, 2011), Milostná mlčení (Oftis, 2011), Na dosah (Alfa-Omega, 2013), Prázdno na klíč (Dauphin, 2014) Vítr v Barvě chrpy (Dauphin, 2015) a jiné.

 

Vladimír Suchan bude číst z následujícíh básnických sbírek:

Flóra, 2017, Alfa-Omega

Pokud se sbírkám pěkné poezie říkávalo kytice, pak je tato sbírka poetickou oslavou samotné Flóry, božského génia lásky, života, jara, květin a zahrad a jejich poezie. Předkládá se nám tu poezie zpěvná, pokorná i smělá a ve svém duchu bytostně romantická. Tematicky se vztahuje k velkolepé ostrovské zahradě, v níž stála dlouhé roky i socha bohyně Flóry. Formát A5, vazba pevná V8, barevná laminovaná obálka, 182 strany, ilustrace z Archívu města Ostrova, z archívu Vladimíra Suchana a z veřejně dostupných zdrojů. 337. publikace nakladatelství ALFA-OMEGA, 238. publikace řady Bibliofilie, ISBN 978-80-7389-213-5.

 

TyMyJá, Alfa-Omega, 2015

Nová básnická sbírka českého autora střední generace, žijícího v současné době v USA. Svou poezií se však stále vrací do rodných Čech, a to jak jazykem básní, který už sám vzdává hold češtině, tak mnohými tématy, která ho navracejí do dětství i mládí – i k lidem, kteří v jeho životě znamenali určitý mezník. Je to opět sbírka osobních a intimních veršů, která nám přiblíží autora-básníka i autora-člověka. Sám se označuje za osamělého běžce na dlouhých tratích – jak ve skutečném, tak v přeneseném smyslu. Jenže – jak říká – každá osamělost se odvíjí kolem osy našich společných bojů a našeho světa. Zveme vás tedy na poetickou procházku netradičním světem jedné velké současné básnické osobnosti. Formát A5, vazba V8, pevná, barevná laminovaná obálka, 116 stran, ilustrace a foto Věra Martinková. ISBN 978-80-7389-150-3, 204. knížka řady Bibliofilie.

Sapfó je (stále ještě) za školou, 2017

V nové sbírce Vladimíra Suchana se spojuje romantický étos s tradiční českou lyrikou,v jejímž základě se nachází básnická obdoba toho, čím kdysi ve vztahu k obecné gramotnosti býval krasopis. V tomto duchu se tu také přetváří a mění poetično, které bylo kdysi vlastní tzv. prokletým francouzským básníkům. Hlavní osou této rozvrstvené sbírky zachycující i některé Suchanovy rané básně z 80. let (již) minulého století je ovšem, jak dokládá i titul celé sbírky, erotická Sapfó, Sokratova „desátá Múza.“

Básnířka Sapfó a dialektik Platón, zdánlivě navzájem tak různí a protichůdní, jsou zde nahlas přiznanou a pozvanou kmotřenkou a hostem na tomto bohatém banketu, při němž, jak v Platónově Symposia, jde o to jak postihnout a zachytit uhrančivý smysl a přirozenost lidské lásky a touhy v situacích, momentech a místech, kde krása a její smysl se znovu obrozují a nenechávají se zamlčet ani zapřít. Sbírka vyjde v měsíci říjnu 2017 v nakladatelství Dauphin.