Čarodějné kvítí a býlí


Termín: 28. 04. 2018
Čas: 15:00

Srdečně vás zveme na výtvarnou dílnu inspirovanou Filipojakubskou nocí - pálením čarodějnic.

Jako malá holka jsem si vždy ráda hrála na čarodějku a vařila jsem roztodivné lektvary, polévky a saláty z květin a bylinek, které jsem našla u babičky na zahradě nebo v okolních lesích či lukách. To, že květiny a byliny mají kouzelnou moc, věděli již naši prapředci. Velkými znalci léčivých rostlin byli keltští druidové. Léčivé rostliny nechyběly v žádné klášterní zahradě.

V rámci výtvarné dílny se pokusíme poodhalit tajemství kouzelných květin a bylinek. Účastníci dílny se dozvědí, jaké rostliny jsou prvními posly jara, kde je nalezneme a jak je poznáme. S bylinkami a květinami lze kouzlit nejen gastronomicky, ale také výtvarně.

Výtvarná dílna je určena všem velkým i malým čarodějkám, čarodějnicích, ale i mágům.

 

Pálení čarodějnic neboli Filipojakubská noc

Pálení čarodějnic neboli Filipojakubská noc, která se v Čechách slaví 30. dubna, je lidovým svátkem spojeným s vírou v čarodějnice a pálením ohňů. Tento svátek je ve Skandinávii znám jako Valpuržina noc. Svátek má hluboké kořeny v keltském svátku Beltaine, který se slaví na počet Boha Belena - Beltaine v překladu znamená zářící oheň nebo Belův oheň. Je to svátek jara, tepla a znovuzrození. Zapalovaly se velké ohně, které měly symbolicky očistit lidi a zvířata od všeho zlého.

V českém prostředí není zvyk pálení ohňů v předvečer 1. máje zmiňován v žádných staročeských pramenech. Vznikl zde zřejmě pod německým vlivem. V 19. století byl však tento zvyk zakazován jako pověrečná praktika. Ve 20. století nemohl probíhat jak během 2. světové války, tak během koministického režimu. V současné době se některé tradice z minulosti dodržují, mění se však jejich funkce. Původní sociální, ochranný a náboženský význam byl nahrazen funkcí zábavnou a společenskou. Oslavy pálení čarodějnic probíhají jak v kruhu rodinné, tak přátelském. Mnoho obcí či měst organizuje akce veřejné.

Vstupné: 60 Kč.

 

Na výtvarné dílny si, prosím, rezervujte své místo telefonicky na tel. 720 021 499 nebo emailem bilkova@galeriekvary.cz. Minimální počet účastníků je 5 osob, maximální 20 osob.