Den dyslexie


Termín: 5. 09. 2021
Čas: 13:00 - 17:00
Misto: Letohrádek Ostrov

U příležitosti konání výstavy #Alena_Kupčíková/ #Křídla_z_rubínu, Letohrádek Ostrov, pobočka Galerie umění Karlovy Vary připravila, již po druhé, program ke Dni dyslexie, jehož zakladatelkou je právě vystavující umělkyně Alena Kupčíková, která v roce 2010 založila nadaci Umění a věda na podporu dyslektickým dětem a spolu s tím i Den dyslexie, jež připadá na 9. září. Tento den slaví jen děti v České republice.

V rámci programu se mohou návštěvníci těšit na speciální pedagogické dílny (13 – 15 hodin). Výtvarnice Alena Kupčíková představí animační program, který vytvořila ke svému interaktivnímu multimediálnímu slabikáři a testům pro prevenci a možné odhalení počátečních problémů se psaním a čtením pro děti od 4 let. Galerijní edukátorka Jana Burianová se zaměří na haptický prožitek vytváření oblíbeného písmenka z drátu ohýbáním a následným omotáváním proužky barevných látek. Kromě procvičování hrubé a jemné motoriky si rozvíjí dítě i svou obrazotvornost dotvořením a “oživením” písmenka na fantazijní bytost pomocí dalších materiálů. Galerijní edukátorka a speciální pedagožka Pavla Vargová nabídne kombinaci workshopu. Hru se zrcátkem, při které si děti procvičí propojení obou hemisfér a také výrobu „foukacích papírových housenek“, na posílení svalů mluvidel.  Pedagožka a edukátorka Galerie SUPERMARKET WC, Karlovy Vary Kateřina Hanková připraví dílnu „Barevný sešit s tajemstvím“. Děti si vytvoří vlastní sešit na kreslení, psaní nebo tvoření. Sešit se bude skládat z barevných listů dle výběru dětí a nebudou chybět ani linkované papíry. Do sešitu si vloží malou obálku, kam se  mohou schovávat různé nálezy, tajné nápady nebo malá tajemství.

Skrze animační program bude své služby prezentovat Společnost pro ranou péči, Karlovy Vary, která pomáhá rodinám a dětem s vývojovou poruchou řeči (dysfázie), autismem apod.

Od 15 hodin proběhne komentovaná prohlídka výstavy #Alena_Kupčíková/ #Křídla_z_rubínu, kterou návštěvníky provede sama vystavující autorka.

Následně se od 16 hodin uskuteční beseda s Alenou Kupčíkovou na téma „Dyslexie očima dyslektika“ v rámci které autorka pohovoří o svém interaktivním projektu. V rámci kterého se zaměřila na vznik multimediálního slabikáře a testů pro prevenci a možné odhalení počátečních problémů se psaním a čtením pro děti od 4 let, tedy ještě předtím než se dítě začne učit číst a psát. Alena Kupčíková je sama dyslektik a dysortograf a při přípravě tohoto projektu vycházela i ze své vlastní zkušenosti z dětství. Za vytvoření tohoto slabikáře a testů získala nejen doktorandský titul, ale také zlaté medaile od Číny až po Českou republiku.   

Závěrem bude promítán dokumentární film „Dar dyslexie“ od Jaroslava Černého, který vznikl ve spolupráci s Alenou Kupčíkovou.

Vstupné zdarma.

Galerie umění Karlovy Vary děkuje Městu Ostrov za finanční podporu této akce.

 

Program ke Dni dyslexie pořádaný výtvarnicí Alenou Kupčíkovou se uskuteční 9. 9. 2021, 10 – 18 hodin, Ve Vodárenské věži na Letné v Praze.

Více informací: www.dys.cz