Historický piknik - V dobách První republiky


Termín: 8. 07. 2018

HISTORICKÝ PIKNIK v dobách první republiky

Za letohrádek Ostrov Zdeňka Bílková, za DK Ostrov Eliška Failová

Letošní pátý ročník Historického pikniku, který pořádá Letohrádek Ostrov ve spolupráci s Domem kultury Ostrov, vás letos přenese do dob první republiky. V neděli 8. července 2018 od 11 hodin se rozezní park v rytmu swingové hudby a celý park nasaje atmosféru 20. let 20. století. Akce je jako vždy určena nejen pro rodiny s dětmi. Přijďte oslavit stoleté výročí první republiky netradičně v prostorách nádherného zámeckého parku.

Od 11.00 do 13.00 a od 14.00 do 16.00 hodin čekají návštěvníky pikniku dva bloky výtvarných dílen pro děti i dospělé vycházející z prvorepublikové tématiky. Dílny povedou zkušení galerijní edukátoři a pedagogové uměleckých škol. Těšit se můžete například na dílnu zaměřenou na krasopis, výrobu vlasových ozdob, koláž, či panenky oblečené v prvorepublikové módě.

V průběhu celého dne bude piknik hudebně doprovázet ostrovská Jednotka Františka Kůse, která zahraje v rytmu swingu (11.00 h, 12.30, 14.00). Atmosféru první republiky doplní taneční vystoupení studia Lion z Plzně pod vedením Lenky Sekaninové. Tanečníci předvedou ukázky charlestonu a swingu.

Protože piknik je také vždy i o gastronomii, čeká návštěvníky soutěž o nejlepší prvorepublikovou bábovku. Do soutěže se může  zapojit každý, svou nejlepší bábovku je nutné odevzdat odborné porotě nejpozději ve 13.00 hodin. Ve 14.30 proběhne vyhlášení nejlepší prvorepublikové bábovky. Soutěž se uskuteční ve spolupráci s nadací St. Joachim a kuchařky či kuchaři třech nejlepších bábovek získají  velmi zajímavé ceny.

V 15.00 čeká návštěvníky pikniku novocirkusové představení Plovárna v  podání Bratří v tričku. Jemná groteska, v níž je využíváno disciplín jako žonglování, provazochodectví a párové akrobacie, je volně inspirováno novelou Rozmarné léto Vladislava Vančury.

Na závěr programu proběhne vernisáž výstavy v letohrádku, která se věnuje významným výročím v tomto roce. Výstava 5 x 8 = 40 / Grafika a kresba ze sbírek GUKV v klíčových letech české historie 20. století představí práce na papíře čtyřiceti výtvarníků, která vznikaly v zásadních letech české, respektive československé historie. Rok 2018 je nejen stým jubileem vzniku samostatné Československé republiky. Také roky 1938, 1948, 1968 a 1988 byly svými zásadními událostmi signifikantní pro další vývoj samostatného československého, respektive českého státu. Dvacáté století znamenalo pro celou Evropu období neustálých změn a zvratů, válečných strádání, průběžných změn vlivu hlavních politických mocností. Také Československo, nacházející se v srdci Evropy, výrazně poznamenaly tyto události, a to jak v dalším směřování vývoje, tak v rámci osobních životních osudů jejich obyvatel. Výstava si neklade za cíl prezentovat umělecká díla, která explicitně reagují na tyto základní události české historie. Cílem výstavy je představit rozmanitá umělecká díla, krajiny, zátiší, akty, ale i výjevy z běžného života, která v těchto klíčových a velmi dramatických chvílích vznikala. Cílem výstavy je ukázat, že život se ani v těchto momentech nezastavil. Květiny každé jaro ozdobily různobarevné květy. Stromy se každé jaro obalily brčálově zeleným listím a každý podzim postupně měnily své barvy od žluté, přes oranžovou až po sytě červenou. Ženy byly krásné, tak, jak už české ženy bývají. A děti si stavěly sněhuláky…

Po celý den se návštěvníci mohou podívat na práci při česání prvorepublikových účesů Kláry Jindrové z kadeřnického salónu Matrix Ostrov. Park oživí členové spolku Podkrušnohorských velocipedistů, z. s.. Ostrovské DIFadlo z. s. připraví DIFadelní fotokoutek s názvem Vítej na Barrandově! Kde se potkáte s herci první republiky: Oldřichem Novým, Natašou Gollovou a Adinou Mandlovou a přípraven pro vás bude i speciální filmový kvíz.

Vemte si deku a svačinu a doražte do ostrovského parku oslavit stoleté výročí vzniku první republiky jinak.  Kdo nebude mít s sebou košíček se svačinou, tak na toho se bude těšit s kávou a zákusky Vypečená cukrářka nebo stylové občerstvení Krušpůdka.