Umělecké sympózium / Papír v umění


Termín: 20. 09. 2020
Čas: 10:00 - 17:00
Misto: Letohrádek Ostrov

Umělecké sympozium / Papír v umění

Umělecké sympózium je tradiční akcí konající se ke konci září v Letohrádku Ostrov. Jednodenní prodejní výstava umělců, designérů a tvůrců především z regionu severozápadních Čech se koná letos již po osmé a je tentokrát zaměřena na téma Papír v umění. Akce je doplněná o výtvarné dílny pro děti i dospělé.

 

Helena Čubová je všestranně nadanou umělkyní věnující se široké škále výtvarných technik. Vytváří autorské grafiky (linoryt, suchá jehla, monotypy), kresby či malby. Mimojiné také píše básně, nyní vydala svou vlastní sbírku básní doplněnou o autorské ilustrace s názvem Amen. Pod jejím vedením si návštěvníci budou moci vytvořit koláž z různých typů a druhů papíru (od 13 do 15 hodin).

Pozvánka na sympózium od Heleny Čubové

 

Ostrovský především konceptuální fotograf Bořivoj Hořínek vystaví originální fotografie na ručním papíře. Ve své tvorbě se věnoval tématu papíru z hlediska jeho estetických kvalit i funkčních vlastností mimojiné např. na česko-německém papírovém sympóziu PappenStil v Bad Alexanderesbad v roce 2013.

 

Klášterecká sochařka, grafička, kreslířka a malířka a mimojiné také umělecká ředitelka Krušnohorského sochařského sympózia ve dřevě Jitka Kůsová vystaví především své drobnější práce na papíře, grafiky a kresby. Její tvorbu jsme v letohrádku představili v roce 2014 samostatnou výstavou ...o lidském, pod kůží.

 

Papíráda je obchůdek s papírenským zbožím sídlící ve Staré Roli, který vede paní Naděžda Martáková. Nášvtěvníci si budou moci zakoupit krásné papíry, razítka a jiné materiály pro scrapbook, tvorbu přáníček a fotoalb či koláží, ale také ručně vyráběné scrapbookové přání a fotoalba. Připraven je také workshop, kterým autorka provede návštěvníky tvořením z papíru. Workshop má název Papíráda – místo, kde je zábava – scrapbookové dárkové visačky a obálky a bude jej možné navštívit po celý den, tedy od 10 do 17 hodin.

 

Galerie Supermarket WC oslaví v letošním roce patnáctileté výročí. Galerie se zaměřuje především na současný design a provozuje také malý obchůdek s designovým zbožím. Na sympózium představí několik současnýchznaček, které se soustavně věnují tématu papíru, např. Papelote – papírnický sortiment 21. století, Unlimited Design – design z lepenky a nakladatelství Baobab – knihy pro děti i dospělé. Součástí prezentace galerie bude workshop a dílna zaměřená na Designové myšlení.

 

Pavla Vargová je edukátorkou Interaktivní galerie Becherova vila a zároveň autorkou, která se věnuje široké škále uměleckých technik. Představí svou tvorbu v oblasti šperku a dekorací a pro návštěvníky si připravila výtvarnou dílnu zaměřenou na ruční výrobu papíru, která bude probíhat celý den, tedy od 10 do 17 hodin.

 

Téměř nevidomý umělec z Klášterce nad Ohří Šimon Čekal vytváří originální pohlednice zajímavých míst především z Krušnohoří. Přes svou vážnou zrakovou vadu detailně pomocí lupy překresluje historické pohlednice.

 

Děkujeme městu Ostrov za finanční podporu této akce.