Umělecké sympózium / Textil v umění


Termín: 22. 09. 2019
Čas: 10:00 - 17:00

Umělecké sympózium představuje jednodenní prodejní výstavu uměleckých tvůrců a designérů, profesionálů i amatérů z regionu a přilehlého okolí. Sympózium se každoročně koná koncem září. Důraz je kladen na kvalitní regionální tvorbu v oblasti šperku, módy, módních doplňků, dekorací, ale i volného umění. V roce 2019 se v rámci Uměleckého sympózia představí několik tvůrců v oblasti současné textilní tvorby. Akce je doplněna o výtvarné dílny vedené samotnými tvůrci. Dílny a workshopy jsou určeny pro širokou veřejnost, děti i dospělé.

Vstupné na celou akci je zdarma.

Letošního ročníku Uměleckého sympózia / Textil v umění se zúčastní:

Textilní výtvarnice a pedagožka Lenka Herzogová představí svou tvorbu v oblasti textilu v celé svojí šíři - její prezentace ponese název Od oděvu po obraz. K vidění i koupi budou například upcyklované autorské oděvy či originální šperky vzniklé různými textilními technikami. Autorka si pro návštěvníky připravila dílnu s názvem Šperky pro radost.

Lenka Herzogová, Bezinky, kombinovaná technika, 60 x 80 cm

Jaroslava Beerová z Ostrova se věnuje recyklované autorské tvorbě. Vytváří působivé originální modely, šaty, kabátky či sukně doplněné strojovou výšivkou, aplikací či ruční malbou.

JEN LEN ateliér to je Markéta Váchalová Vojtíšková z Kamenického Šenova. Markéta se věnuje textilní tvorbě ze 100% lnu, vytváří oděvy, šperky, či bytové doplňky. Své výrobky kombinuje s historickými či skleněnými raznicemi vlastní výroby nebo ruční malbou. Na sympóziu představí oděvy z nové kolekce neon doplněné ruční výšivkou a vyšívané brože. Pro návštěvníky si také připravila výtvarnou dílnu - Tisk na len skleněnými raznicemi.

JEN LEN - kolekce Neon (foto: D. Bališová)

Na sympóziu se budete moci potkat s textilní umělkyní, pedagožkou a lektorkou mnoha výtvarných technik Helenou Hoškovou. Helena se zúčastnila mnoha mezinárodních výstav zaměřených na textilní tvorbu (např. v roce 2018 Textile Art of Today v Bratislavě, aj.). Helena vystaví svou textilní hračku, kterou koncipovala jako didaktickou pomůcku pro skupinu dětí předškolního věku. Jako bonus bude mít autorka připravené malování hennou tradičních indických motivů.

Helena Hošková - Autorská hračka

Mladá návrhářka oděvu a šperku Stanislava Tothová představí svou tvorbu v oblasti dámské upcyklované módy, módních doplňků a šperků. Autorka své oděvy nejen navrhuje, ale také vlastnoručně šije, barví přírodními barvivy, používá ruční výšivku. Klade důraz na přírodní materiály a její oversize střihy padnou každé postavě.

Petra Prokůpková z Ostrova se věnuje různým výtvarným technikám, z těch textilních preferuje recyklaci starého textilu a tvorbu recyklovaných kabelek. Pro návštěvníky připravila tvůrčí dílnu Došij si svého medvídka.

Paní Květoslava Lorenzová z Karlových Varů se věnuje tvorbě z plsti. Představí svou kolekci originálních prstýnků z plsti.

Ivana Koulová z Chebu vytváří milé dekorace a hračky pro radost. Používá krásné bavlněné látky, ale i recyklované materiály, např. džínovinu.

Ivana Koulová - ukázka tvorby

Všestranně zaměřená výtvarnice a edukátorka Pavla Vargová se bude na sympoziu prezentovat textilní tvorbou v oblasti šperku. Pod jejím vedením si návštěvníci budou moci vyrobit brože a ozdoby do vlasů z hedvábný stuh technikou kanzashi.

Petra Tothová alias VOPETKA pochází z obce Horní Pochlovice na Sokolovsku. Petra se věnuje dámské a dětské módě a šití doplňků. Ráda pracuje s výraznými barvami a vzory a používá pružné látky, které se dobře přizpůsobí postavě.

Petra Tothová - VOPETKA - ukázka tvorby

Technice klasického patchworku se věnuje Martina Góčová alias Mafinka. Martina vytváří bytové a dekorační doplňky, polštáře, deky, praktické věci i drobnosti jen tak pro radost. Pro návštěvníky sympózia si také připravila výtvarnou dílnu zaměřenou na malování textilními barvami.

Martina Góčová - ukázka klasického patchworku

Alena Nováková ze Sokolova se věnuje tradiční textilní technice - drhání. Touto tradiční technikou vytváří velmi současné a módní šperky, dekorace a doplňky. Pro návštěvníky sympózia si připravila výtvarnou dílnu s názvem Shambala náramky.

PippiLotte to je autorská originální módní tvorba Petry Mazačové pro ženy a dívky menší postavy. Petra má ráda jednoduchý styl, francouzskou a anglickou módu a vtipné retro. Její modely vynikají precizním vypracováním, jednoduchým střihem a výrazným potiskem.

Petra Mazačová - PippiLotte - ukázka oděvní tvorby

Konceptuální umělkyně, sochařka a malířka Markéta Váradiová představí se svou dcerkou Marianou textilní tvorbu. K vidění i koupi budou látkové přívěsky, hračky či polštářky.

Eliška Failová alias Klíčnice je kreativní osobou věnující se mnoha výtvarným technikám. Pro letošní sympózium si připravila kolekci drhaných dekorací a závěsů na květináče. Během jejího workshopu si návštěvníci budou moci vyzkoušet techniku macramé a vytvořit si originální závěs na květinu.

Organizátorka akce Zdeňka Bílková se věnuje široké oblasti textilní tvorby – od navrhování společenských šatů, přes šperky a doplňky nyní došla k šití dětských textilních doplňků (hnízda, patchworkové deky, aj.). Představí také svou šperkařskou tvorbu z textilních materiálů, např. šperky z hedvábných kokonů či šperky z powertexu, ale i textilní čelenky a fascinátory.

Zdeňka Bílková - ukázka patchworkové tvorby pro děti

Speciálním hostem je Dagmar Varcholová. Dagmar se sympózia zúčastňuje každoročně, a i přesto, že se nevěnuje textilní tvorbě, byla letos pozvaná jako speciální host. Autorka vytváří volné objekty, svícny i šperky technikou tiffany vitráže, přičemž používá i odpadové a či rozbité sklo. Tuto techniku si pod jejím vedením návštěvníci budou moci vyzkoušet. Dagmar Varcholová, prasestřenice Andyho Warhola, žije v Ludvíkovicích u Děčína, kde provozuje umělecký Ateliér Violet.

Dagmar Varcholová - ukázka tiffany tvorby

Galerijní edukátorka Kateřina Hanková seznámí návštěvníky s tradiční textilní technikou tkaní. Budeme tvořit jak kolektivní práci, tak se věnovat drobným dekoracím do interiéru.

Návštěvníci se během akce budou moci zahřát teplou domácí medovinou či polévkou Ireny Hofhans z Klášterce nad Ohří.