Zahradní slavnost 2021/ Ve znamení páry


Termín: 29. 08. 2021
Čas: 13:00 - 18:00
Misto: Letohrádek Ostrov

Tradiční den otevřených dveří galerie se tentokrát nese „Ve znamení páry“. Inspirací programu pro letošní ročník je výstava Adolfa Hoffmeistera: Dobrodružství malého námořníčka. Pro návštěvníky bude připraven bohatý doprovodný program. Těšit se můžete na parní show Miloslava Vaváčka s názvem „Experiment aneb Plnou parou vpřed“, na komentovanou prohlídku výstavy „Adolf Hoffmeister: Dobrodružství malého námořníčka“ s Mgr. Boženou Vachudovou. Připravena bude také řada výtvarných dílen. Akce je tradičně zaměřena nejvíce na rodiny s dětmi.

Od roku 2012 se každoročně v měsíci květnu koná v letohrádku Zahradní slavnost. V roce 2021 se uskuteční v mimořádném srpnovém termínu již po deváté. Barokní zámeček, postavený v letech 1674 až 1683 Abrahamem Leuthnerem a situovaný uprostřed rozsáhlého francouzského parku, byl v minulosti tradičním centrem letních slavností šlechtického rodu Sasko-Lauenburků, kteří v Ostrově žili v 17. století, za jejichž vlády byl Ostrov v největším rozkvětu. Po vzoru těchto dvorních slavností se v roce 2012 - po více než tři sta letech - konala v Letohrádku Ostrov první Zahradní slavnost. Zahradní slavnost je zároveň Dnem otevřených dveří galerie.

Odpolední program zahájí ve 13.00 parní show Miloslava Vaváčka s názvem „Experiment aneb plnou parou vpřed“, v rámci které bude představen originál pneumatického francouzského kulečníku z 19. století. Parní stroj – fontána poháněná strojem Jamese Watta, mechanický kůň či napoleonské dělo, rovněž z 19. století.

Od 13:30 proběhne komentovaná prohlídka výstavy „Adolf Hoffmeister: Dobrodružství malého námořníčka“ s Mgr. Boženou Vachudovou.

Následovat budou tradičně výtvarné dílny, inspirované samotnou výstavou (14.00 – 18.00). Lektorka a pedagožka Kateřina Hanková, která pracuje v galerii SUPERMARKET WC, si pro návštěvníky Zahradní slavnosti připravila výtvarnou dílnu inspirovanou jednotlivými příběhy ze souboru „Dobrodružství malého námořníčka“, představí základní animační techniku pomocí zoetropu. Klára Rozsypalová představí Recykliteraturu, kdy se zaměří na práci s obrazy a texty. Přijďte i vy hledat překvapivé souvislosti, kontrasty a absurdity! Dílna je vhodná jak pro děti, tak jejich rodiče. S ilustrátorkou a pedagožkou Základní umělecké školy v Krásně Evou Domkovou bude možné vytvářet kresebné koláže na motivy výstavy. Součástí budou také interaktivní koutky.

Po celý den budou mít návštěvníci možnost občerstvení, o které se postará Irena Hoffhans z Klášterce nad Ohří, která nabídne své domácí dobroty. O dotvoření atmosféry se postará houslista Vítězslav Adamec a k vidění bude také jízda na velocipedu.

Vstupné zdarma.

Galerie umění Karlovy Vary děkuje Městu Ostrov za finanční podporu této akce.