Zahradní slavnost / S knihou v trávě


Termín: 20. 05. 2018
Čas: 10 - 16 hodin

Zahradní slavnost / S knihou v trávě

Tradiční den otevřených dveří. Inspirace výstavou Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana – výtvarné dílny zaměřené na tvorbu knihy, recyklace starých knih, kniha jako objekt. 

Od roku 2012 se každoročně v měsíci květnu koná v letohrádku Zahradní slavnost. V roce 2018 se tedy uskuteční již sedmá. Barokní zámeček, postavený v letech 1674 až 1683 Abrahamem Leuthnerem a situovaný uprostřed rozsáhlého francouzského parku, byl v minulosti tradičním centrem letních slavností šlechtického rodu Sasko-Lauenburků, kteří v Ostrově žili v 17. století, za jejichž vlády byl Ostrov v největším rozkvětu. Po vzoru těchto dvorních slavností se v roce 2012 - po více než tři sta letech - konala v Letohrádku Ostrov první Zahradní slavnost. Zahradní slavnost je zároveň Dnem otevřených dveří galerie.

 

Pro návštěvníky bude připraven bohatý doprovodný program a bude možné si také prohlédnout všechny aktuální výstavy zdarma. Akce je tradičně zaměřena nejvíce na rodiny s dětmi. Letošní ročník bude inspirován výstavou Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana, která je připravena ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc. Zahradní slavnost ponese podtitul S knihou v trávě.

 

V dopoledním bloku (10 – 12 hodin) bude připraveno několik tvůrčích dílen a workshopů pro děti i dospělé. S edukátorkou Kateřinou Pavelkou si návštěvníci vyrobí vlastní ruční papír, který si ozdobí přírodninami. Naučí se také způsob, jak si i v domácích podmínkách vyrobit papírovinu a jakým způsobem ji tónovat. Papír též prozkoumáme detailně pod mikroskopem.

Výtvarná dílna Veroniky Žákové, restaurátorky se zaměřením na knižní vazbu a umění na papíře, uvede účastníky dílny do problematiky restaurování knihy. Přineste si s sebou svou poškozenou knihu a naučíte se, jak ji opravit.

Edukátorka Pavla Vargová si připravila výtvarnou dílnu zaměřenou na recyklaci knižních stránek. Návštěvníci si vytvoří origami skládačky, z nichž vznikne prostorová kolektivní instalace.

Dílna výtvarnice Martiny Škopové bude zaměřena na výrobu vlastní knihy – komiksového leporela, v němž budete hlavním hrdinou právě vy. Zajímavý příběh zpracujeme technikami koláže a kresby. Záložky do knížky si návštěvníci budou moci vyrobit s edukátorkou Michaelou Šárköziovou.

 

Počátek odpoledního programu bude též patřit zejména dětským návštěvníkům a rodičům. Od 14 hodin je připravena Knihomolí pohádka v podání divadelního spolku Ochotníci Ostrov pod taktovkou Leny ANEER Pintnerové. Jak může dopadnout pohádkový příběh, když se do stránek knížky pustí dva popletení a mlsní knihomolové? Ve spolupráci s dětmi se snad knihovnici podaří posunout pohádku ke šťastnému konci.

 

Foto: Crones - fotogeek.net

Výstavou Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana, která organizátory inspirovala k celodennímu programu, provede v 14:30 její autorka a kurátorka Gina Renotière (Muzeum umění Olomouc).

 

Závěr programu (16:00) bude patřit čtení povídek z knihy Stíny nad Krušnými horami, kterou vydala Nadace St. Joachim. Jedná se o soubor krátkých povídek z Krušnohoří a kniha vyšla dvojjazyčně. Kniha obsahuje 5 českých a 6 německých povídek a vzala si za cíl zpřístupnit tvorbu regionálních autorů z českého a německého Krušnohoří. Povídku Jáchymovská pověst o čarovném kvítku přečtou pan Jaroslav Ochec společně s Eliškou Failovou.

 

Během celého dne bude možné si prohlédnout také prezentaci prací žáků osmé třídy Střední školy, základní školy a mateřská školy Kraslice, která se zapojila do projektu Kreativní partnerství pro rovné příležitosti, jehož cílem je nastavení funkčního systému spolupráce umělců s pedagogy při přípravě a realizaci výuky ve třídách. V tomto případě navazovala spolupráce v hodinách literatury. V rámci výuky vzniklo 9 objektů/knih navazujících na literární díla probíraná žáky osmých tříd. Tyto příběhy měly být zpracovány tak, aby přímo vystupovaly ze stránek starých knih, které byly využity jako výtvarný materiál. Knihy budou v rámci Zahradní slavnosti 2018 vystaveny bez přiřazených popisků a tak budou návštěvníci moci hádat, které ze slavných příběhů ze stránek vystupují.

 

 

Galerie umění děkuje Městu Ostrov za finanční podporu Zahradní slavnosti.

Vstupné zdarma.