Výtvarné dílny ke Dni matek 2018


Termín: od 2. 04. 2018 do 11. 05. 2018
Čas: dle předchozí telefonické domluvy na tel. 720 021 499 nebo 737 072 522

Výtvarné dílny ke Dni matek 2018

Tyto tvůrčí dílny slouží k rozvoji výtvarných schopností a kreativního myšlení žáků a studentů a přinášejí alternativní možnost výuky výtvarné výchovy v prostorách galerie. Nabízejí moderní a současné techniky, z nichž některé by se ve školním prostředí daly velmi těžko realizovat. Tyto výtvarné dílny jsou alternativou ke galerijním animacím a lze je tedy realizovat i mimo výstavní sezónu. Dílny se skládají vždy z edukační části, kde je žákům představena zvolená výtvarná technika a její historie. Tyto dílny jsou často připravovány v souvislosti s nadcházejícími významnými svátky (Velikonoce, Vánoce aj.), přičemž zahrnují vždy povídání o zvycích, tradicích a historii těchto svátků. Děti se v rámci dílen nejen naučí novou výtvarnou techniku, ale zároveň se rozvíjejí v oblasti estetického cítění, barevných vztahů a harmonii barev a učí se komunikovat výtvarným jazykem. Žákům i studentům bude poskytnut veškerý potřebný výtvarný materiál na danou dílnu.

Varianty dílen:

1. Šperk z Powertexu
Powertex je obchodní název pro ekologické textilní tužidlo, které kromě textilu tuží všechny přírodní materiály. Práce s ním je pro děti zcela bezpečná a netoxická. Tužidlo schne na vzduchu a není tedy nutné jej vypalovat. Pro základ šperku použijeme jemně namletou papírovinu, kterou smícháme s tužidlem. Na tento základ poté klademe nařasenou textilii (gázovinu, krajku) namočenou v tužidle. Šperk ozdobíme kovovými komponenty a na závěr metalickými pudry. Výslední šperk je velmi působivý a svým charakterem připomíná kov. Šperk dokončíme zavěšením na zdobnou šňůrku. Zároveň si vytvoříme dárkovou krabičku. Tato výtvarná dílna je vhodná pro děti od 3. třídy ZŠ.


2. Šperk z papírové modelovací hmoty
Na této výtvarné dílně budeme pracovat s papírovou modelovací hmotou Paperclay, která schne na vzduchu a nemusí se vypalovat. S hmotou se velmi dobře pracuje, je měkká, jemná a velmi tvárná a lze z ní modelovat i drobné detaily. Po vyschnutí svým vzhledem připomíná porcelán. Hmotu nejprve zahřejeme v rukách, poté válečkem vyválíme malou placičku a pomocí vykrajovátka vykrojíme vybraný tvar. Do měkké hmoty lze vtlačovat různé struktury, vznikne tak šperk s reliéfním povrchem. Následně je možné šperk dekorovat metalický pudry či nabarvit akrylovými barvami. Hotový šperk je vhodné po vyschnutí nalakovat. Přívěsek připevníme na stužku a vznikne tak krásný dárek pro maminku, který vložíme do krabičky, jež si také v rámci dílny vyrobíme. Tato výtvarná dílna je vhodná pro děti od 1. třídy ZŠ.


3. Drátkované srdíčko pro maminku
Drátkování je starodávnou řemeslnou technikou, jež se používala zejména pro zpevnění a opravu nádobí, ale již staří Keltové používali tuto techniku k výrobě dekorací, doplňků a šperků. Technikou drátkování si vyrobí dekorační srdíčko, které ozdobíme drobnými korálky. Tato výtvarná dílna je určena dětem od 4. třídy ZŠ.


4. Knížka pro maminku
Na této výtvarné dílně si vyrobíme vlastní drobnou dárkovou knihu ve tvaru srdíčka pro svou maminku. Knížku budeme zdobit barevnými a vzorovanými papíry, papírovými výseky, stužkami či razítky. Do knihy můžeme mamince napsat přání nebo nějakou básničku. Součástí programu bude také prohlídka výstavy autorských knih s názvem fenomén Ateliér papír a kniha. Tato výtvarná dílna je vhodná pro děti od 1. třídy ZŠ.

Vstupné na jednotlivé dílny činí 40 Kč za žáka. Pedagogický doprovod zdarma.
Na výtvarné dílny se, prosím, objednávejte telefonicky na 720 021 499 nebo 737 072 522 nebo emailem bilkova@galeriekvary.cz.
Velice prosíme, přezůvky s sebou.