Připravujeme na rok 2020


Termín: od 13. 01. 2020 do 29. 04. 2020

Letohrádek Ostrov je z provozních důvodů veřejnosti uzavřen do 29. dubna 2020.

Termín: od 13. 01. 2019 do 29. 04. 2019

Prohlídka historického interiéru a výstavy Sbírka porcelánu SUPŠ keramické a sklářské KV je možná po předchozí telefonické domluvě na tel.: 720 052 725 nebo 737 072 522 nebo e-mailem sarkoziova@galeriekvary.cz či letohradek@galeriekvary.cz.

Stálá expozice historického porcelánu  ve druhém patře nabízí pohled do historie porcelánových výrobků především v Karlovarském kraji, nicméně k vidění jsou také ukázky světové produkce.

 

Připravujeme na rok 2020

Výstavy:

30. dubna - 14. června 2020

1. patro

Josef Jíra (1929-2005) Divadlo světa 

Repríza výstavy z Oblastní galerie Liberec.

Výstava představí celoživotní obrazové dílo Josefa Jíry v retrospektivním přehledu všech zásadních tematických okruhů jeho tvorby (figurální malba, psychologicky motivovaný portrét, krajinomalba ad.). S odstupem času bude možné relevantněji ocenit tvorbu umělce, který se stal vůdcem a mluvčím části své generace v letech padesátých a šedesátých, „tolerovaným rebelem“ v letech sedmdesátých a osmdesátých (ateliér Josefa Jíry se stal azylem pro další umělce a intelektuály) a malířem obracejícím se ke svým kořenům v letech devadesátých. Přehlídku doplňují fotografie z umělcova života a početný výběr z jeho cestovních deníků.

Text: Zuzana Štěpanovičová 

Kurátorka výstavy: Zuzana Štěpanovičová

 

30. dubna - 12. července 2020

Přízemí

Adolf Hoffmeister: Dobrodružství malého námořníčka

Repríza výstavy z Oblastní galerie Liberec, má připomenout nejen 100 leté výročí od založení umělecké skupiny Devět sil, ale také jejího zakladatele Adolfa Hoffmeistera.

Liberecká galerie má ve svém sbírkovém fondu 34 xylografických kreseb právě tohoto čelního představitele československé před- i poválečné avantgardy. Tyto zvláštní černobílé koláže, u nichž nikdo „kromě autora zpětně nerozluští všechny zdroje, z nichž vznikly“, se staly předlohou autorskému stejnojmennému filmu z roku 1970. Hrdina prezentovaného cyklu i animovaného filmu, který je v galerii promítán, prožívá hrůzostrašná a absurdní dobrodružství v surrealistickém výtvarném podání, v němž Hoffmeister navázal na svůj velký předválečný umělecký vzor, malíře Maxe Ernsta.

Text: Anna Habánová

Kurátorka výstavy: Anna Habánová

25. června - 11. října 2020

1. patro

Alena Kupčíková/ Křídla z rubínu

Všestranně nadaná umělkyně Alena Kupčíková (*1976) studovala na Střední škole keramické v Bechyni a Střední umělecké škole Václava Hollara v Praze. Následně pokračovala na AVU do ateliéru Aleše Veselého. Nejprve se ve své tvorbě věnovala Novým médiím, ale následně se více začala věnovat konceptuálnímu umění a vzájemnému přesahu umění a lidského života. Vytváří také zvukové instalace.  V roce 2010 získala doktorantský titul. Je členkou výtvarné skupiny FEMLINK. Ztvárňuje ženské akty a postavy. Pro svou tvorbu využívá inovátorských technik. Jednou z nich je využití lidských chloupků z intimních partií, ze kterých vytváří „kresebné“ akty tzv. „chlupatice“ nebo jeden z chloupků uchopí do pinzety, namáčí ho do barev a maluje s ním. Mimo to představí také smaltové práce a svůj slabikář pro děti trpící dysleksií. Pracuje pouze s černou, červenou a bílou barvou. V rámci výstavy se nechá inspirovat historií letohrádku a emancipaci žen, která proběhla v 17. Století (s poukazem na vládu a spravování Ostrova Františky S. A. Sasko-Lauenburské.

Kurátorka výstavy: Michaela Šárköziová

16. července - 11. října 2020

Přízemí

Adéla Matasová / K oslavě 80. narozenin ze sbírek GU KV

Akademická malířka, sochařka, grafička a konceptuální umělkyně pracující s novými médii Adéla Matasová (*1940), studovala na AVU v Praze u prof. Vladimíra Sychry. Po stipendijním pobytu ve Francii začíná pracovat s papírovou hmotou a využívá ji, jak v grafických pracích, tak v kresbě a následně v reliéfech, objektech a instalacích.  Později do svých prací komponuje i zvuk. Zúčastnila se několika mezinárodních výstav. Svou tvorbou je také zastoupena ve sbírkách Galerie umění Karlovy Vary osmy grafickými listy, sedmy reliéfními tisky a 1 plastikou). Na výstavě by byly představeny tyto práce ze sbírek GUKV společně s fotodokumentačním galerijním archivem z výstav Adély Matasové v Letohrádku Ostrov a to z roku 1971 a 1988 na kterých představila své grafiky a reliéfy. V případě možnosti bude výstava doplněna plastikou dominující ústřední hale letohrádku ze sbírek Galerie Klatovy - Klenová či přímím kontaktováním autorky a prosbou o zapůjčení vhodného díla buď od soukromých sběratelů či jejího ateliéru. Výstava se uskuteční na oslavu autorčiných 80. narozenin (26. července) a k připomenutí již dříve uskutečněných výstav v Letohrádku Ostrov.

Kurátorka: Michaela Šárköziová

 

Hlavní doprovodné akce

16. května 2020 Slavnost světla

Třetí ročník akce pořadané ve spolupráci s Domem kultury Ostrov zaměřený na oslavu jednoho z našich nejvýznamnějších patronů sv. Jana Nepomuckého.

24. května 2020 Zahradní slavnost / Divadlo světa

Tradiční den otevřených dveří galerie tentokrát s podtitulem Divadlo světa. Program bude inspirovaný výstavou Josefa Jíry.

12. července 2020 Historický piknik / Steampunkový

Probíhá ve spolupráci v DK Ostrov a od roku 2017 ve spolupráci s Městem Ostrov. Pomyslným časostrojem se tentokrát přesuneme do alternativní minulosti inspirované romány Juliuse Verna a viktoriánskou Anglií.

20. září 2020 Umělecké sympózium / Papír 

Jednodenní prodejní výstava designérů a tvůrců převážně z regionu severozápadních Čech doplněná o výtvarné dílny a workshopy tentokrát zaměřená na téma papír.

srpen Výtvarné léto v letohrádku

Příměstský výtvarný tábor s denním docházením pro děti 8 – 15 let