Připravujeme na rok 2020


Termín: od 13. 01. 2020 do 29. 04. 2020

Letohrádek Ostrov je z provozních důvodů veřejnosti uzavřen do 29. dubna 2020.

Termín: od 13. 01. 2020 do 29. 04. 2020

Prohlídka historického interiéru a výstavy Sbírka porcelánu SUPŠ keramické a sklářské KV je možná po předchozí telefonické domluvě na tel.: 720 052 725 nebo 737 072 522 nebo e-mailem sarkoziova@galeriekvary.cz či letohradek@galeriekvary.cz.

Stálá expozice historického porcelánu  ve druhém patře nabízí pohled do historie porcelánových výrobků především v Karlovarském kraji, nicméně k vidění jsou také ukázky světové produkce.

 

Připravujeme na rok 2020

Výstavy:

30. dubna - 14. června 2020

1. patro

Josef Jíra (1929-2005) Divadlo světa 

Repríza výstavy z Oblastní galerie Liberec.

Výstava představí celoživotní obrazové dílo Josefa Jíry v retrospektivním přehledu všech zásadních tematických okruhů jeho tvorby (figurální malba, psychologicky motivovaný portrét, krajinomalba ad.). S odstupem času bude možné relevantněji ocenit tvorbu umělce, který se stal vůdcem a mluvčím části své generace v letech padesátých a šedesátých, „tolerovaným rebelem“ v letech sedmdesátých a osmdesátých (ateliér Josefa Jíry se stal azylem pro další umělce a intelektuály) a malířem obracejícím se ke svým kořenům v letech devadesátých. Přehlídku doplňují fotografie z umělcova života a početný výběr z jeho cestovních deníků.

Text: Zuzana Štěpanovičová 

Kurátorka výstavy: Zuzana Štěpanovičová

 

30. dubna - 21. června 2020

Přízemí

Odkud známe vodníka, polednici, svatební košili či zlatý kolovrat? /Z grafických sbírek galerie/

Výstava u příležitosti připomenutí 150. výročí úmrtí významného českého spisovatele, básníka a představitele romantismu Karla Jaromíra Erbena, se zaměří na Erbenovo nejznámější literární dílo, soubor 13ti balad s názvem Kytice. Výstava představí nejen ilustrace k Erbenově Kytici, ale také díla, která jsou jejími motivy inspirovaná. K vidění budou práce Ludmily Jiřincové, Jana Konůpka, Emílie Tomanové, Jaroslava Vodrážky nebo Stanislava Suchardy, ze sbírkových fondů Galerie umění Karlovy Vary.

Kurátorka výstavy: Michaela Šárköziová

25. června - 11. října 2020

1. patro

Alena Kupčíková/ Křídla z rubínu

Všestranně nadaná umělkyně Alena Kupčíková (*1976) studovala na Střední škole keramické v Bechyni a Střední umělecké škole Václava Hollara v Praze. Následně pokračovala na AVU v ateliéru Aleše Veselého. Nejprve ve své tvorbě pracovala s novými médii, ale následně se více začala věnovat konceptuálnímu umění a vzájemnému přesahu umění a lidského života. Autorka vytváří také zvukové instalace.  V roce 2010 získala doktorandský titul. Je členkou výtvarné skupiny FEMLINK. Ztvárňuje ženské akty a postavy. Pro svou tvorbu využívá inovátorských technik. Jednou z nich je použití ženských chloupků z intimních partií, ze kterých vytváří „kresebné“ akty tzv. „chlupatice“. Mimo to, představí nejnovější smaltové práce a svůj slabikář pro děti trpící dysleksií. Využívá černou, červenou a bílou barvou. V rámci výstavy se nechá inspirovat historií letohrádku a emancipací žen, která proběhla v 17. století (s poukazem na vládu a spravování ostrovského panství princeznou Františkou S. A. Sasko-Lauenburskou.

Kurátorka výstavy: Michaela Šárköziová

25. června - 30. srpna 2020

Přízemí

Adéla Matasová / Dialog - grafiky a reliéfy ze sbírek GU KV

Akademická malířka, sochařka, grafička a konceptuální umělkyně pracující s novými médii Adéla Matasová (*1940), studovala na AVU v Praze u prof. Vladimíra Sychry. Po stipendijním pobytu ve Francii začíná pracovat s papírovou hmotou a využívá ji jak v grafických dílech, tak v kresbě a následně v reliéfech, objektech a instalacích.  Později do svých prací komponuje i zvuk. Zúčastnila se několika mezinárodních výstav. Svou tvorbou je zastoupena ve sbírkách Galerie umění Karlovy Vary osmi grafickými listy, sedmi reliéfními tisky a jednou plastikou. Na výstavě budou představeny tyto práce ze sbírek GUKV společně s fotodokumentačním materiálem z předchozích výstav Adély Matasové v Letohrádku Ostrov v letech 1971 a 1988, na kterých představila své grafiky a reliéfy. Výstava se uskuteční při příležitosti oslav autorčiných jubilejních narozenin (26. července) a k připomenutí již dříve uskutečněných výstav v Letohrádku Ostrov.

Kurátorka: Michaela Šárköziová

 

Hlavní doprovodné akce

 

24. května 2020 Zahradní slavnost / Divadlo světa

Tradiční den otevřených dveří galerie tentokrát s podtitulem Divadlo světa. Program bude inspirovaný výstavou Josefa Jíry.

17.-21. srpna 2020 Výtvarné léto v letohrádku

Příměstský výtvarný tábor s denním docházením pro děti 8 – 15 let

9. září 2020 Den dyslexie

20. září 2020 Umělecké sympózium / Papír 

Jednodenní prodejní výstava designérů a tvůrců převážně z regionu severozápadních Čech doplněná o výtvarné dílny a workshopy tentokrát zaměřená na téma papír.