Připravujeme na rok 2020


Termín: od 13. 01. 2020 do 29. 04. 2020

Letohrádek Ostrov je z provozních důvodů veřejnosti uzavřen do 29. dubna 2020.

Termín: od 13. 01. 2020 do 29. 04. 2020

Prohlídka historického interiéru a výstavy Sbírka porcelánu SUPŠ keramické a sklářské KV je možná po předchozí telefonické domluvě na tel.: 720 052 725 nebo 737 072 522 nebo e-mailem sarkoziova@galeriekvary.cz či letohradek@galeriekvary.cz.

Stálá expozice historického porcelánu  ve druhém patře nabízí pohled do historie porcelánových výrobků především v Karlovarském kraji, nicméně k vidění jsou také ukázky světové produkce.

 

Připravujeme na rok 2020

Výstavy:

30. dubna - 14. června 2020

1. patro

Josef Jíra (1929-2005) Divadlo světa 

Repríza výstavy z Oblastní galerie Liberec.

Výstava představí celoživotní obrazové dílo Josefa Jíry v retrospektivním přehledu všech zásadních tematických okruhů jeho tvorby (figurální malba, psychologicky motivovaný portrét, krajinomalba ad.). S odstupem času bude možné relevantněji ocenit tvorbu umělce, který se stal vůdcem a mluvčím části své generace v letech padesátých a šedesátých, „tolerovaným rebelem“ v letech sedmdesátých a osmdesátých (ateliér Josefa Jíry se stal azylem pro další umělce a intelektuály) a malířem obracejícím se ke svým kořenům v letech devadesátých. Přehlídku doplňují fotografie z umělcova života a početný výběr z jeho cestovních deníků.

Text: Zuzana Štěpanovičová 

Kurátorka výstavy: Zuzana Štěpanovičová

 

30. dubna - 12. července 2020

Přízemí

Adolf Hoffmeister: Dobrodružství malého námořníčka

Repríza výstavy z Oblastní galerie Liberec, má připomenout nejen 100 leté výročí od založení umělecké skupiny Devětsil, ale také jejího zakladatele Adolfa Hoffmeistera.

Liberecká galerie má ve svém sbírkovém fondu 34 xylografických kreseb právě tohoto čelního představitele československé před- i poválečné avantgardy. Tyto zvláštní černobílé koláže, u nichž nikdo „kromě autora zpětně nerozluští všechny zdroje, z nichž vznikly“, se staly předlohou autorskému stejnojmennému filmu z roku 1970. Hrdina prezentovaného cyklu i animovaného filmu, který je v galerii promítán, prožívá hrůzostrašná a absurdní dobrodružství v surrealistickém výtvarném podání, v němž Hoffmeister navázal na svůj velký předválečný umělecký vzor, malíře Maxe Ernsta.

Text: Anna Habánová

Kurátorka výstavy: Anna Habánová

25. června - 11. října 2020

1. patro

Alena Kupčíková/ Křídla z rubínu

Všestranně nadaná umělkyně Alena Kupčíková (*1976) studovala na Střední škole keramické v Bechyni a Střední umělecké škole Václava Hollara v Praze. Následně pokračovala na AVU v ateliéru Aleše Veselého. Nejprve ve své tvorbě pracovala s novými médii, ale následně se více začala věnovat konceptuálnímu umění a vzájemnému přesahu umění a lidského života. Autorka vytváří také zvukové instalace.  V roce 2010 získala doktorandský titul. Je členkou výtvarné skupiny FEMLINK. Ztvárňuje ženské akty a postavy. Pro svou tvorbu využívá inovátorských technik. Jednou z nich je použití ženských chloupků z intimních partií, ze kterých vytváří „kresebné“ akty tzv. „chlupatice“. Mimo to, představí nejnovější smaltové práce a svůj slabikář pro děti trpící dysleksií. Využívá černou, červenou a bílou barvou. V rámci výstavy se nechá inspirovat historií letohrádku a emancipací žen, která proběhla v 17. století (s poukazem na vládu a spravování ostrovského panství princeznou Františkou S. A. Sasko-Lauenburskou.

Kurátorka výstavy: Michaela Šárköziová

16. července - 11. října 2020

Přízemí

Adéla Matasová / U příležitosti jubilejních narozenin ze sbírek GU KV

Akademická malířka, sochařka, grafička a konceptuální umělkyně pracující s novými médii Adéla Matasová (*1940), studovala na AVU v Praze u prof. Vladimíra Sychry. Po stipendijním pobytu ve Francii začíná pracovat s papírovou hmotou a využívá ji jak v grafických dílech, tak v kresbě a následně v reliéfech, objektech a instalacích.  Později do svých prací komponuje i zvuk. Zúčastnila se několika mezinárodních výstav. Svou tvorbou je zastoupena ve sbírkách Galerie umění Karlovy Vary osmi grafickými listy, sedmi reliéfními tisky a jednou plastikou. Na výstavě budou představeny tyto práce ze sbírek GUKV společně s fotodokumentačním materiálem z předchozích výstav Adély Matasové v Letohrádku Ostrov v letech 1971 a 1988, na kterých představila své grafiky a reliéfy. Výstava se uskuteční při příležitosti oslav autorčiných jubilejních narozenin (26. července) a k připomenutí již dříve uskutečněných výstav v Letohrádku Ostrov.

Kurátorka: Michaela Šárköziová

 

Hlavní doprovodné akce

 

24. května 2020 Zahradní slavnost / Divadlo světa

Tradiční den otevřených dveří galerie tentokrát s podtitulem Divadlo světa. Program bude inspirovaný výstavou Josefa Jíry.

17.-21. srpna 2020 Výtvarné léto v letohrádku

Příměstský výtvarný tábor s denním docházením pro děti 8 – 15 let

20. září 2020 Umělecké sympózium / Papír 

Jednodenní prodejní výstava designérů a tvůrců převážně z regionu severozápadních Čech doplněná o výtvarné dílny a workshopy tentokrát zaměřená na téma papír.