Fotogalerie

 • Vernisáž Wunsiedelské vodní hry / Wunsiedler Wasserspiele

  Vernisáž Wunsiedelské vodní hry / Wunsiedler Wasserspiele

  Fotografie z vernisáže výstavy Wunsiedelské vodní hry / Wunsiedler Wasserspiele, která se ukutečnila v neděli 17. června 2018. Projekt zaměřený na tématiku vody zobrazených v různých uměleckých médiích – fotografie, malba, objekty, konceptuální instalace – iniciovaný občanským fórem Wunsiedel e. V. se konal ve spolupráci Městem Ostrov a Letohrádkem Ostrov. V rámci vernisáže výstavy v letohrádku se diváci mohli shlédnout impozantní tanečně-hudební site-specific vystoupení skupiny Moving Orchestra, která připravila představení přímo na míru tohoto projektu a prostorům letohrádku a zámeckého parku. Závěr programu patřil performance Luboše Vetengla s názvem Stroj na malování.

  Část výstavy probíhá ve vnitřních prostorách galerie a část je instalována v zámeckém parku.

  Vystavující autoři: Jeff Beer, Matthias Bertold, Bořivoj Hořínek, Korbinian Huber, Jan Samec, Luboš Vetegl.

  Foto: Alena Zeminová.

 • Historický piknik / V dobách první republiky

  Historický piknik / V dobách první republiky

  Letošní pátý ročník Historického pikniku, který pořádal Letohrádek Ostrov ve spolupráci s Domem kultury Ostrov za podpory Města Ostrov, návštěvníky přenesl do dob první republiky. 

  Od 11.00 do 13.00 a od 14.00 do 16.00 hodin čekaly návštěvníky pikniku dva bloky výtvarných dílen pro děti i dospělé vycházející z prvorepublikové tématiky. Dílny vedli zkušení galerijní edukátoři a pedagogové uměleckých škol. Připraveny byly například na dílny zaměřené na krasopis, výrobu vlasových ozdob, koláž, či panenky oblečené v prvorepublikové módě.

  V průběhu celého dne piknik hudebně doprovázela ostrovská Jednotka Františka Kůse, která zahrála v rytmu swingu. Atmosféru první republiky doplnilo taneční vystoupení studia Lion z Plzně pod vedením Lenky Sekaninové. Tanečníci předvedli ukázky charlestonu a swingu.

  Protože piknik je také vždy i o gastronomii, čekala návštěvníky soutěž o nejlepší prvorepublikovou bábovku. Soutěž se uskutečnila ve spolupráci s nadací St. Joachim a kuchařky či kuchaři třech nejlepších bábovek získali  velmi zajímavé ceny.

  V 15.00 čekalo návštěvníky pikniku novocirkusové představení Plovárna v  podání Bratří v tričku. Jemná groteska, v níž je využíváno disciplín jako žonglování, provazochodectví a párové akrobacie, je volně inspirována novelou Rozmarné léto Vladislava Vančury.

  Na závěr programu proběhla vernisáž výstavy v letohrádku, která se věnuje významným výročím v tomto roce. Výstava 5 x 8 = 40 / Grafika a kresba ze sbírek GUKV v klíčových letech české historie 20. století představí práce na papíře čtyřiceti výtvarníků, která vznikaly v zásadních letech české, respektive československé historie. Rok 2018 je nejen stým jubileem vzniku samostatné Československé republiky. 

  Po celý den se návštěvníci mohli podívat na práci při česání prvorepublikových účesů Kláry Jindrové z kadeřnického salónu Matrix Ostrov. Park oživili členové spolku Podkrušnohorských velocipedistů, z. s.. Ostrovské DIFadlo z. s. připravilo DIFadelní fotokoutek s názvem Vítej na Barrandově!, kde se návštěvníci mofli potkat s herci první republiky: Oldřichem Novým, Natašou Gollovou a Adinou Mandlovou. Připraven byl také speciální filmový kvíz.

  O občerstvení na pikniku se postarala Vypečená cukrářka a hospůdka Krušpůdka. 

  Foto: Walburga Mikešová.

 • Program pro příměstský tábor MDDM Ostrov 10. 7. 2018

  Program pro příměstský tábor MDDM Ostrov 10. 7. 2018

  Dne 10. 7. nás navštívily děti z příměstského tábora MDDM Ostrov. Protože dětí bylo 37, rozdělily jsme děti do dvou skupin. jedna skupina se věnovala shibori batice a děti si vytvořily krásná trička dekorovaná touto prastarou japonskou technikou. Druhá skupina se dozvědela zajímavosti z ostrovské historie a prohlédla si výstavu 5 x 8 = 40. děti následně ve skupinách tvořily koláž z vybraných sbírkových děl a historických rytin. PO hodině se skupiny vyměnily. Nechyběla také prohlídka výstavy Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic, která nás inspirovala k tvorbě triček technikou shibori.

  Program připravily Katka Hanková a Zdeňka Bílková.

 • Shibori batika 22. 6. 2018

  Shibori batika 22. 6. 2018

  Fotografie z galerijní animace, která se uskutečnila dne 22. června 2018 poro školní zkupinu ze Základní umělecké školy v Klášterci nad Ohří. Společně jsme se nejprve prošli parkem, povídali jsme si o historii Ostrova, prohládli díla vystavená v rámci výstavy Wunsiedelské vodní hry. program pokračoval v letohrádku, kde jsme se věnovali zejména výstavě Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic. Po komentované prohlídce výstavy následovala výtvarná dílna zaměřená na techniku shibori batika. výstavy Buntes Gold proběhla komentovaná prohlídka výstavy a také výtvarná dílna zaměřená na techniku shibori batiku. Shibori batika spočívá v pravidelném skládání látky, která se zafixuje pomocí provázků či kolíčků a následně vloží do barvící lázně. Po rozložení látky vznikají krásné geometrické obrazce.

  Program připravila Zdeňka Bílková.

 • Vernisáž Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic

  Vernisáž Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic

  Fotografie z vernisáže výstavy Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic, která se uskutečnila ve čtvrtek 21. června. Základem projektu je měsíční cesta po Peru pětice německých textilních výtvarnic, přičemž autorky sbíraly inspiraci pro svou tvorbu v různých rovinách. Potkávaly se s místními textilními designéry a umělci, navštívily textilní firmy, učily se od místních řemeslníků. Zážitky a vjemy z cest po Peru zaznamenaly různými způsoby – deníky, videodeníky, skicami. Součástí výstavy jsou jak práce dokumentačního charakteru, deníky, skici, film, fotografie, ale především volné výtvarné práce vycházející z textilní technik přesahující do konceptuálního umění.

  Vystavující autorky: Heda Bayer, Swantje Masermann, Magdalena Sophie Orland, Luise Stark, Fabienne Vogel.

  Fotografie: Alena Zeminová

 • Shibori batika 21. 6. 2018

  Shibori batika 21. 6. 2018

  Ještě před oficiálním otevřením výstavy Buntes Gold / Peru očima současných německých textilních výtvarnic proběhla komentovaná prohlídka výstavy a také výtvarná dílna zaměřená na techniku shibori batiku. Žáci ze z jáchymovské základní školy si touto japonskou technikou batikování vytvořili tašku. Shibori batika spočívá v pravidelném skládání látky, která se zafixuje pomocí provázků či kolíčků a následně vloží do barvící lázně. Po rozložení látky vznikají krásné geometrické obrazce. Dílnu připravila Kateřina Hanková.

 • Vernisáž Wunsiedelské vodní hry / Wunsiedler Wasserspiele

  Fotografie z vernisáže výstavy Wunsiedelské vodní hry / Wunsiedler Wasserspiele, která se ukutečnila v neděli 17. června 2018. Projekt zaměřený na tématiku vody zobrazených v různých uměleckých médiích – fotografie, malba, objekty, konceptuální instalace – iniciovaný občanským fórem Wunsiedel e. V. se konal ve spolupráci Městem Ostrov a Letohrádkem Ostrov. V rámci vernisáže výstavy v letohrádku se diváci mohli shlédnout impozantní tanečně-hudební site-specific vystoupení skupiny Moving Orchestra, která připravila představení přímo na míru tohoto projektu a prostorům letohrádku a zámeckého parku. V závěeu programil připravil svůj Stroj na malování Luboš Vetengl.

  Část výstavy probíhá ve vnitřních prostorách galerie a část je instalována v zámeckém parku.

  Vystavující autoři: Jeff Beer, Matthias Bertold, Bořivoj Hořínek, Korbinian Huber, Jan Samec, Luboš Vetegl.

  Foto: Alena Zeminová.

 • Zahradní slavnost 2018 / S knihou v trávě

  Tradiční den otevřených dveří byl v roce 2018 inspirován výstavou Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana. Pro návštěvníky byl připraven bohatý doprovodný program a bylo možné si také prohlédnout všechny aktuální výstavy zdarma. V dopoledním bloku proběhlo několik tvůrčích dílen a workshopů pro děti i dospělé. S edukátorkou Kateřinou Pavelkou si návštěvníci naučili vyrábět vlastní ruční papír, který si ozdobili přírodninami. Výtvarná dílna Veroniky Žákové, restaurátorky se zaměřením na knižní vazbu a umění na papíře, uvedla účastníky dílny do problematiky restaurování knihy. Edukátorka Pavla Vargová si připravila výtvarnou dílnu zaměřenou na recyklaci knižních stránek. Návštěvníci si vytvořili origami skládačky jeřábků, kterými jsme společně ozdobili vrbovou "bránu do knihy". Dílna výtvarnice Martiny Škopové byla zaměřena na výrobu vlastní knihy – komiksového leporela. Děti, ale dospělí vymýšleli vlastní příběhy, které zpracovávali technikou koláže a kresby. Záložky do knížky si návštěvníci vyráběli s edukátorkou Michaelou Šárköziovou. Počátek odpoledního programu patřil zejména dětským návštěvníkům a rodičům. Od 14 hodin proběhla Knihomolí pohádka v podání divadelního spolku Ochotníci Ostrov pod taktovkou Leny ANEER Pintnerové. Výstavou Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana, která organizátory inspirovala k celodennímu programu, provedla v 14:30 její autorka a kurátorka Gina Renotière (Muzeum umění Olomouc). Závěr programu (16:00) patřil čtení povídek z knihy Stíny nad Krušnými horami, kterou vydala Nadace St. Joachim. Povídku Jáchymovská pověst o čarovném kvítku přečetli pan Jaroslav Ochec společně s Eliškou Failovou. Během celého dne bylo možné si prohlédnout také prezentaci prací žáků osmé třídy Střední školy, základní školy a mateřská školy Kraslice, která se zapojila do projektu Kreativní partnerství pro rovné příležitosti, jehož cílem je nastavení funkčního systému spolupráce umělců s pedagogy při přípravě a realizaci výuky ve třídách. V tomto případě navazovala spolupráce v hodinách literatury. V rámci výuky vzniklo 9 objektů/knih navazujících na literární díla probíraná žáky osmých tříd. Tyto příběhy měly být zpracovány tak, aby přímo vystupovaly ze stránek starých knih, které byly využity jako výtvarný materiál. Galerie umění děkuje Městu Ostrov za finanční podporu Zahradní slavnosti. Foto: Lada Lapinova a Zdeňka Bílková

 • Den rodin 2018

  Den rodin 2018

  V rámci Mezinárodního den rodin připravily ostrovské kulturní a volnočasové instituce dne 13. května program pro rodiny s dětmi. V Městské knihovně Ostrov byly již od 9 hodin připraveny krátké kvízy a soutěže. Poté následoval program v letohrádku, kde si účastníci mohli vyrobit malé fotoalbum nebo rámeček na fotografie. Odpolední program připravil Dům kultury Ostrov - jednalo se o loutkovou pohádku. Závěr programu proběhl v MDDM Ostrov, kde především děti mohly využít různé nafukovací atrakce a kde také proběhlo slosování o vstupenky na různé kulturní akce. Výtvarné dílny v letohrádku se zúčasnilo na 35 osob, především rodin s dětmi. Vytvářeli jsme drobná rodinná fotoalba a rámečky na fotografie. Dílnu připravily edukátorky Katka Pavelková a Míša Šárköziová.

 • Slavnost světla

  Slavnost světla

  Dne 12. května 2018 Dům kultury Ostrov ve spolupráci s Letohrádkem Ostrov, pobočkou Galerie umění Karlovy Vary, připravil program na oslavu jednoho z českých zemských patronů svatého Jana Nepomuckého.

  Program započal v 18:30 výtvarnými dílnami v letohrádku. Návštěvníci si mohli vyrobit lampion z voskovaného papíru a vylisovaných květin nebo lucerničku ze skleniček, které ozdobili krajkami a přírodninami. Výtvarné dílny se zúčastnilo na 60 osob, především dětí a rodičů.

  Následoval průvod, který započal návštěvou kostela Panny Marie Věrné, kde jsme zapálili svíčky v lampionech. Průvod vedený hudební skupinou Primitivové neznámé kultury prošel skrz Staré náměstí do Zámeckého parku k soše Svatého jana Nepomuckého. Zde jsme ozdobili zapálenými lucernami a lampionky balustrádu mostu. O postavě jednoho z našich nejznámnějších světců probluvil vikář Marek Bonaventura Hric. Závěr večera patřil pouštění plovoucích lotosových lampionů na vodním parteru před Palácem princů. Průvodu se zúčastnilo cca 160 osob.  

  Koncept, příprava akce: Zdeňka Bílková (za GUKV) a Eliška Failová (za DK Ostrov)

 • Vernisáž 26. 4. 2018

  Vernisáž 26. 4. 2018

  Fotografie ze zahájení výstavní sezóny 2018. Ve čtvrtek 26. dubna 2018 jsme otevřely dvě nové výstavy: Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana a Štěpán W. Beránek / Odsekávání. O výstavě autorských knih, paper artových objektů a autorských ručních papírů promluvila kurátorka a autorka projektu Gina Renotiere (Muzeum umění Olomouc). Výstavu plastik, obrazů a tělových otisků Štěpána W. Beránka zahájila kurátorka Zdeňka Bílková.

  Foto: Vítězslav Růta

 • Velikonoční dílna - Kohoutek z plsti 22. 3. 2018

  Velikonoční dílna - Kohoutek z plsti 22. 3. 2018

  Fotografie z velikonoční výtvarné dílny, která byla zaměřená na tvorbu šitého kohoutka z plsti. Děti pracovaly s barevnými plstěmi, ze kterých si vystřihly srdčíka, z nichž poskládaly velikonočního kohoutka. Každý si vytvořil svou barevnou kombinaci. Děti se v rámci dílny se rozvíjely v oblasti estetického cítění, barevných vztahů a harmonii barev, ale dozvěděly se také mnoho zajímavostí o velikonočních svátcích a tradicích. Dne 22. března se dílny zúčastnila třída 4.C ze 3. Základní školy Májová v Ostrově s paní učitelkou Helenou Daníčkovou.

  Výtvarnou dílnu připravily Zdeňka Bílková a Kateřina Pavelková.

 • Velikonoční dílna - Drátkování 22. 3. 2018

  Velikonoční dílna - Drátkování 22. 3. 2018

  Fotografie z velikonoční výtvarné dílny, která byla zaměřena na techniku drátkování. Drátkování je starodávnou řemeslnou technikou, jež se používala zejména pro zpevnění a opravu nádobí, ale již staří Keltové používali tuto techniku k výrobě dekorací, doplňků a šperků. Technikou drátkování si děti vyrobily velikonoční vajíčko, které lze použít jako ozdobu na velikonoční větvičky.

  Dne 22. března se výstavrné dílny zúčastnila třída 3.B paní učitelky Dominiky Suché z 1. Základní školy Masarykova v Ostrově.

  Výtvarnou dílnu připravily Kateřina Pavelková a Zdeňka Bílková.

 • Velikonoční textilní dekorace 21. 3. 2018

  Velikonoční textilní dekorace 21. 3. 2018

  Fotografie z výtvarné dílny pro veřejnost, která byla zaměřená na tvorbu velikonočních textilních dekorací. Účastnice dílny si vytvořily krásné velikonoční a jarní věnce dvěmi různými výtvarnými technikami.

   

  Dílnu připravily Zdeňka Bílková a Kateřina Pavelková.

 • Netradiční grafické techniky - Želé tisk 14. 3. 2018

  Netradiční grafické techniky - Želé tisk 14. 3. 2018

  Fotografie z první letošní výtvarné dílny pro veřejnost, která byla zaměřená na netradiční grafickou techniku tisku z plochy. K tisku jsme použili želé destičky a akrylové barvy. Vznikaly překrásné monotypy s kokrétními i abstraktními motivy. Dílnu připravila Zdeňka Bílková. Dílna se uskutečnila 14. března 2018.

 • Jarní literárně-výtvarný tábor

  Jarní literárně-výtvarný tábor

  Příměstský tábor na téma Kniha a papír vznikl spoluprací Městské knihovny Ostrov a Letohrádku. Děti se dozvěděly z jakých základních částí se skládá kniha. Vyzkoušely si různé typy ručního papíru, vymyslely si vlastní příběh do knihy, vytvořily si japonskou vazbu, různé typy leporel a seznámily se hravou formou s typografií. Užili jsme si společně spoustu legrace a dozvěděli se spoustu nového. Těšíme se na pokračování příští rok. Děkujeme Městské knihovně Ostrov za skvělé zázemí. 

 • Archiv 2017

 • Archiv 2016

 • Archiv 2015

 • Archiv 2014

 • Archiv 2013

 • Archiv 2012

 • Archiv 2011

 • Archiv 2010

 • Archiv 2009

 • Archiv 2008

 • Archiv 2007

 • Archiv 2006

 • Archiv 2005

 • Archiv 2004