Fotogalerie

 • Zahradní slavnost 2018 / S knihou v trávě

  Tradiční den otevřených dveří byl v roce 2018 inspirován výstavou Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana. Pro návštěvníky byl připraven bohatý doprovodný program a bylo možné si také prohlédnout všechny aktuální výstavy zdarma. V dopoledním bloku proběhlo několik tvůrčích dílen a workshopů pro děti i dospělé. S edukátorkou Kateřinou Pavelkou si návštěvníci naučili vyrábět vlastní ruční papír, který si ozdobili přírodninami. Výtvarná dílna Veroniky Žákové, restaurátorky se zaměřením na knižní vazbu a umění na papíře, uvedla účastníky dílny do problematiky restaurování knihy. Edukátorka Pavla Vargová si připravila výtvarnou dílnu zaměřenou na recyklaci knižních stránek. Návštěvníci si vytvořili origami skládačky jeřábků, kterými jsme společně ozdobili vrbovou "bránu do knihy". Dílna výtvarnice Martiny Škopové byla zaměřena na výrobu vlastní knihy – komiksového leporela. Děti, ale dospělí vymýšleli vlastní příběhy, které zpracovávali technikou koláže a kresby. Záložky do knížky si návštěvníci vyráběli s edukátorkou Michaelou Šárköziovou. Počátek odpoledního programu patřil zejména dětským návštěvníkům a rodičům. Od 14 hodin proběhla Knihomolí pohádka v podání divadelního spolku Ochotníci Ostrov pod taktovkou Leny ANEER Pintnerové. Výstavou Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana, která organizátory inspirovala k celodennímu programu, provedla v 14:30 její autorka a kurátorka Gina Renotière (Muzeum umění Olomouc). Závěr programu (16:00) patřil čtení povídek z knihy Stíny nad Krušnými horami, kterou vydala Nadace St. Joachim. Povídku Jáchymovská pověst o čarovném kvítku přečetli pan Jaroslav Ochec společně s Eliškou Failovou. Během celého dne bylo možné si prohlédnout také prezentaci prací žáků osmé třídy Střední školy, základní školy a mateřská školy Kraslice, která se zapojila do projektu Kreativní partnerství pro rovné příležitosti, jehož cílem je nastavení funkčního systému spolupráce umělců s pedagogy při přípravě a realizaci výuky ve třídách. V tomto případě navazovala spolupráce v hodinách literatury. V rámci výuky vzniklo 9 objektů/knih navazujících na literární díla probíraná žáky osmých tříd. Tyto příběhy měly být zpracovány tak, aby přímo vystupovaly ze stránek starých knih, které byly využity jako výtvarný materiál. Galerie umění děkuje Městu Ostrov za finanční podporu Zahradní slavnosti. Foto: Lada Lapinova a Zdeňka Bílková

 • Slavnost světla

  Slavnost světla

  Dne 12. května 2018 Dům kultury Ostrov ve spolupráci s Letohrádkem Ostrov, pobočkou Galerie umění Karlovy Vary, připravil program na oslavu jednoho z českých zemských patronů svatého Jana Nepomuckého.

  Program započal v 18:30 výtvarnými dílnami v letohrádku. Návštěvníci si mohli vyrobit lampion z voskovaného papíru a vylisovaných květin nebo lucerničku ze skleniček, které ozdobili krajkami a přírodninami. Výtvarné dílny se zúčastnilo na 60 osob, především dětí a rodičů.

  Následoval průvod, který započal návštěvou kostela Panny Marie Věrné, kde jsme zapálili svíčky v lampionech. Průvod vedený hudební skupinou Primitivové neznámé kultury prošel skrz Staré náměstí do Zámeckého parku k soše Svatého jana Nepomuckého. Zde jsme ozdobili zapálenými lucernami a lampionky balustrádu mostu. O postavě jednoho z našich nejznámnějších světců probluvil vikář Marek Bonaventura Hric. Závěr večera patřil pouštění plovoucích lotosových lampionů na vodním parteru před Palácem princů. Průvodu se zúčastnilo cca 160 osob.  

  Koncept, příprava akce: Zdeňka Bílková (za GUKV) a Eliška Failová (za DK Ostrov)

 • Vernisáž 26. 4. 2018

  Vernisáž 26. 4. 2018

  Fotografie ze zahájení výstavní sezóny 2018. Ve čtvrtek 26. dubna 2018 jsme otevřely dvě nové výstavy: Fenomén Ateliér papír a kniha / Autorské knihy a objekty studentů J. H. Kocmana a Štěpán W. Beránek / Odsekávání. O výstavě autorských knih, paper artových objektů a autorských ručních papírů promluvila kurátorka a autorka projektu Gina Renotiere (Muzeum umění Olomouc). Výstavu plastik, obrazů a tělových otisků Štěpána W. Beránka zahájila kurátorka Zdeňka Bílková.

  Foto: Vítězslav Růta

 • Velikonoční dílna - Kohoutek z plsti 22. 3. 2018

  Velikonoční dílna - Kohoutek z plsti 22. 3. 2018

  Fotografie z velikonoční výtvarné dílny, která byla zaměřená na tvorbu šitého kohoutka z plsti. Děti pracovaly s barevnými plstěmi, ze kterých si vystřihly srdčíka, z nichž poskládaly velikonočního kohoutka. Každý si vytvořil svou barevnou kombinaci. Děti se v rámci dílny se rozvíjely v oblasti estetického cítění, barevných vztahů a harmonii barev, ale dozvěděly se také mnoho zajímavostí o velikonočních svátcích a tradicích. Dne 22. března se dílny zúčastnila třída 4.C ze 3. Základní školy Májová v Ostrově s paní učitelkou Helenou Daníčkovou.

  Výtvarnou dílnu připravily Zdeňka Bílková a Kateřina Pavelková.

 • Velikonoční dílna - Drátkování 22. 3. 2018

  Velikonoční dílna - Drátkování 22. 3. 2018

  Fotografie z velikonoční výtvarné dílny, která byla zaměřena na techniku drátkování. Drátkování je starodávnou řemeslnou technikou, jež se používala zejména pro zpevnění a opravu nádobí, ale již staří Keltové používali tuto techniku k výrobě dekorací, doplňků a šperků. Technikou drátkování si děti vyrobily velikonoční vajíčko, které lze použít jako ozdobu na velikonoční větvičky.

  Dne 22. března se výstavrné dílny zúčastnila třída 3.B paní učitelky Dominiky Suché z 1. Základní školy Masarykova v Ostrově.

  Výtvarnou dílnu připravily Kateřina Pavelková a Zdeňka Bílková.

 • Velikonoční textilní dekorace 21. 3. 2018

  Velikonoční textilní dekorace 21. 3. 2018

  Fotografie z výtvarné dílny pro veřejnost, která byla zaměřená na tvorbu velikonočních textilních dekorací. Účastnice dílny si vytvořily krásné velikonoční a jarní věnce dvěmi různými výtvarnými technikami.

   

  Dílnu připravily Zdeňka Bílková a Kateřina Pavelková.

 • Netradiční grafické techniky - Želé tisk 14. 3. 2018

  Netradiční grafické techniky - Želé tisk 14. 3. 2018

  Fotografie z první letošní výtvarné dílny pro veřejnost, která byla zaměřená na netradiční grafickou techniku tisku z plochy. K tisku jsme použili želé destičky a akrylové barvy. Vznikaly překrásné monotypy s kokrétními i abstraktními motivy. Dílnu připravila Zdeňka Bílková. Dílna se uskutečnila 14. března 2018.

 • Archiv 2017

 • Archiv 2016

 • Archiv 2015

 • Archiv 2014

 • Archiv 2013

 • Archiv 2012

 • Archiv 2011

 • Archiv 2010

 • Archiv 2009

 • Archiv 2008

 • Archiv 2007

 • Archiv 2006

 • Archiv 2005

 • Archiv 2004